Тема: Метання гранати та м'яча.
Мета: Ознайомити та надати студентам знання про основи техніки та методику навчання техніки метання гранати та м'яча.
План
- Загальна характеристика метання гранати та м'яча.
- Основи техніки метання гранати та м'яча.
- Методика навчання техніки метання гранати та м'яча.
1.Загальна характеристика метання гранати та м'яча.
Метання гранати і малого м'яча - це найпростіші і доступні види метань. Метання гранати і м'яча виконуються в коридор шириною 10м чи в сектор 29°, Маса гранати 700 г для чоловіків і 500 г для жінок, Маса м'яча 150 г для всіх учасників.
Метання гранати і м'яча відноситься до швидкісно-силових видів. Дальність польоту снаряду залежить від початкової швидкості, кута вильоту, висоти вильоту приладу та опору повітря. На 90% підвищення результату залежить від збільшення початкової швидкості вильоту приладу.
Для зручності аналізу, техніку метання гранати і м'яча поділяють на три основні фази: І - розбіг, в якому відбувається набір швидкості метальника з приладом;. II - обгін снаряду, коли нижні ланцюги тіла обганяють верхні і снаряд; III - фінальне зусилля, в якому метальник прискорює рух руки з приладом до початкової швидкості вильоту.
2.Основи техніки метання гранати та м'яча.
ТРИМАННЯ ПРИЛАДУ. Спортивну гранату можна тримати, обхопивши її ручку чотирма пальцями, мізинець при цьому згинається і упирається в торець ручки.
Перший спосіб тримання гранати , а) більш досконалий, оскільки збільшує довжину ричага сили при метанні та зменшує напруженість кисті при хваті.
М'яч утримується фалангами пальців метаючої руки в).Три пальці розміщені як ричаг, позаду м'яча, а мізинець і великий палець підтримує м'яч збоку.
РОЗБІГ. Розбіг поділяється на дві частини. Перша - до 20 М виконується рівноприскорено звичайним біговим кроком (довжина кроку менша за довжину спринтерського кроку на 30 см). Граната при цьому утримується над плечем. Напівзігнута рука з гранатою вільно рухається вперед-назад в такт бігу. Звичайно перша частина розбігу долається за 8 кроків.
Друга частина розбігу - до 10 м, долається спеціальними п'ятьма кидковими кроками.
Попавши лівою ногою на другу контрольну відмітку, перша — початок розбігу (кадри 2-4), метальник кроком правою ( з п'яти) починає плавно відводити гранату (обраним способом) по дузі вперед-вниз. Потім під час другого кроку лівою ногою з п'яти він переводить руку з гранатою вниз-назад (кадр 5).
Третій крок з правої ноги, так званий "схресний крок" найбільш відповідальний, оскільки поєднує розбіг з фінальним зусиллям. Його роблять швидко, за рахунок відштовхування лівою та маховим рухом правою, стопа якої ставиться на всю підошву під кутом 45° до лінії розбігу.
ОБГІН ПРИЛАДУ. Прискорений рух ніг і таза випереджають верхню частину тулуба і руку з приладом. Тулуб нахиляється в сторону, протилежну напрямку метання, рука з гранатою піднімається до рівня плечового суглоба в тому ж напрямку (кадри 6,7).
ФІНАЛЬНЕ ЗУСИЛЛЯ. З четвертим кроком починається кидок приладу. Ліва ставиться на сектор з п'яти, стопою всередину до 45° до лінії метання, але дещо лівіше від цієї лінії на 20-30 см.
Випрямляючись і повертаючи праву ногу вліво, метальник різко повертає тулуб грудьми в напрямку метання, виводить таз вперед на ліву (стопорящу) ногу і відводить лікоть руки з гранатою вперед, набуваючи положення "натягнутого лука" (кадри 8,9).
М'язи передньої частини тулуба сильно розтягуються з наступним швидким скороченням. Спочатку скорочуються м'язи тулуба, потім руки і, нарешті кисті та пальців. Хльостким рухом кисті і пальців закінчується ривок. Прилад викидається під кутом 42-44°.
Щоб не заступити за планку після кидка, метальник робить п'ятий гальмуючий крок, який зупиняє поступальний рух тіла вперед. Цей крок виконується стрибком з лівої на праву ногу, стопа якої ставиться носком вліво від лінії метання. Ліва нога піднімається назад (для втримання рівноваги). Інколи роблять додатково ще кілька (2-3) скачки на правій нозі в напрямку метання (для того, щоб погасити швидкість і не заступити за планку). Оскільки п'ятий крок робиться стрибком на 1-1,5 м в напрямку кидка, ліва стопа при виконанні четвертого кроку ставиться не біля планки, а за 1-1,5 м від неї. Після хльосткого руху кистю і пальцями руки граната в польоті обертається вертикально.
При виконанні розбігу м'яч можна тримати внизу, над плечем та перед собою. В залежності від способу несення м'яча застосовується спосіб відведення. З точки зору збільшення швидкості розбігу вигідніше нести м'яч перед собою чи внизу, однак при відведенні м'яча назад можуть виникнути значні втрати швидкості. Під час розбігу рука з м'ячем повинна бути ненапруженою.
Розбіг в метанні м 'яча складає 8-10 кроків, з яких 3-5 є кидковими. М'яч відводиться назад на передостанньому кроці.
Якщо на контрольну відмітку кидкової частини розбігу ставиться права нога, то цей варіант розбігу виконується на п'ять кроків, якщо ліва - на чотири кроки.
Техніка виконання кидкових кроків (передостанній крок схресний), прихід у положення фінального зусилля та його виконання, утримання рівноваги після вильоту м'яча аналогічне метанню гранати.
3.Методика навчання техніки метання гранати та м’яча.
Завдання 1. Створити в учнів уявлення про техніку метання гранати і м'яча.
ЗАСОБИ:
1 .Розповідь про походження і досягнення видів та техніку метання гранати і м'яча.
2.Показ техніки метання гранати чи м'яча з місця та розбігу.
3.Демонстрація техніки метання за допомогою малюнків, плакатів, відеофільмів.
Завдання 2. Навчити тримати і випускати прилад.
ЗАСОБИ:
1 .Оволодіння хватом приладу.
2.Метання гранати чи м'яча з-за голови двома руками, стоячи обличчям в сторону метання, ноги на ширині плечей.
3.Метання гранати чи м'яча з-за голови однією рукою, стоячи обличчям в бік метання, ноги на ширині плечей.
4.Метання гранати чи м'яча з-за голови в ціль, ноги на ширині плечей.
5.Метання гранати чи м'яча з положення ліва нога попереду хльостоподібним рухом руки.
6.Метання гранати чи м'яча, стоячи лівим боком в сторону метання, ліва рука попереду, ноги прямі. Кидок виконується хльостоподібним рухом.
Завдання 3. Навчити техніки фінального зусилля.
ЗАСОБИ:
І.В.П. стоячи лівим боком (для правші) в бік метання, ліва нога попереду, стопа розвернута в середину під кутом 45°, права нога зігнута. М'яч чи граната метаються вперед-вгору.
2.В.П: стоячи лівим боком в сторону метання ліва рука попереду зігнута в лікті, ноги прямі. Метання м'яча чи гранати в ціль за рахунок хльостоподібного руху.
3. Імітація метання м’яча чи гранати з місця. Партнер стоїть позаду утримуючи правою рукою кисть, а тильну частину лівої кисті підводить під лікоть метальника, допомагаючи виведенню ліктя в перед і наступним відпускання кисті.
4.В.П: стоячи лівим боком у секторі. Зробити замах, зігнути праву ногу, повернути тулуб
право, розвернути вісь плечей. Метнути снаряд вперед-вгору.
5.В.ГТ: стоячи лівим боком на зігнутій правій нозі. Зробити замах з постановкою правої ноги виконати фінальне зусилля вперед – вгору.
6 Метання м’яча чи гранати з двоопорного положення, стоячи боком в сторону кидка.
Завдання 4. навчити метати м'яч, гранату з кидкових кроків.
- В.П: стоячи лівим боком в сторону метання, руки в сторони. Метання приладу з одного кроку.
- В.П: стоячи лівим боком в сторону метання, руки в сторони. Метання приладу з схресного кроку.
3.В.П: стоячи лівим боком в сторону метання, руки в сторони. Метання приладу з схресного кроку в ціль.
4.Метання відведеного приладу двох кроків розбігу.
5 .Метання відведеного приладу з 3-5 кроків розбігу.
Завдання 5. Навчити техніки поєднання розбігу з відведенням приладу
ЗАСОБИ:
1.Імітація відведення приладу на два кроки.
2.В.П: прилад над плечем. Імітація (без приладу) виконання відведення приладу в ходьбі та бігу.
З.В.П: прилад над плечем. Серійне виконання імітації (з приладом у руці) відведення в бігу.
4.Виконання метання з 3,5 кроків розбігу з відведенням приладу.
5.Виконання повного розбігу з попаданням лівою ногою на контрольну відмітку та відведення приладу (без випуску).
6. Виконання попередньої та кидкової частини розбігу з попаданням на контрольну відмітку, відведенням та наступною імітацією фінального зусилля.
Завдання 6. Навчити техніки метання гранати, м'яча з повного розбігу
1 .Метання набивних (або ігрових) м'ячів двома руками з повного розбігу.
2.Імітація метання приладу з повного розбігу.
3.Виконання метання з повного розбігу з поступовим збільшенням швидкості.
4.Виконання метання в ціль з повного розбігу.
5.Виконання метання в секторі з повного розбігу.
6.Визначеня та підбір оптимальної довжини розбігу.
Завдання 7. Вдосконалити техніку метання гранати, м 'яча.
ЗАСОБИ:
1 .Метання полегшених приладів.
2.Метання приладу на точність.
З.Метання приладу з більшою вагою.
4.Метання приладу на максимальний результат з дотриманням правил змагань.
5.Участь в навчальних та офіційних змаганнях.