МЕТА: - Ознайомити студентів з розмірами та обладнанням волейбольного майданчика та методами розмітки.
ПЛАН:
1.Ігрове поле, розміри майданчика
2.Лінії на майданчику
3.Зони і місця, сітка та стійки
4.Додаткове обладнання
5.Місцезнаходження команди
6.Заборонені предмети
7.Керівники команди
СПОРУДИ ТА ОБЛАДНАННЯ
1. Ігрове поле
Ігрове поле включає ігровий майданчик і вільну зону. Воно повинно бути прямокутним і симетричним.
1.1. Розміри
Ігровий майданчик являє собою прямокутник розмірами 18x9 м, оточений вільною зоною, мінімальний розмір якої з усіх боків складає 3 м.
Вільний ігровий простір - це простір над ігровим полем, що є вільним від будь-яких перешкод. Вільний ігровий простір повинен бути заввишки мінімум 7 м від ігрової поверхні.
Для Світових змагань ФІВБ та офіційних змагань вільна зона повинна бути мінімум 5 м від бокових ліній і 8 м від лицьових ліній. Вільний ігровий простір повинен бути заввишки мінімум 12,5м від ігрової поверхні.
1.2. Ігрова поверхня
1.2.1. Ігрова поверхня повинна бути плоскою, горизонтальною і одноманітною. Вона не повинна представляти ніякої небезпеки травмування гравців. Заборонено грати нанерівних чи слизьких поверхнях.
Для Світових змагань ФІВБ і офіційних змагань дозволяється тільки дерев'яне чи синтетичне покриття. Будь-яке покриття повинно бути попередньо затверджено ФІВБ.
1.2.2. В залах поверхня ігрових майданчиків повинна бути світлого кольору.
Для Світових змагань ФІВБ і офіційних змагань білий колір ліній є обов'язковим. Кольори ігрового майданчика і вільної зони повинні відрізнятися один від одного.
1.2.3. На відкритих майданчиках дозволено ухил 5 мм на 1 м для дренажу. Лінії майданчика, виготовлені з твердих матеріалів, заборонені.
1.3. Лінії на майданчику
1.3.1. Ширина всіх ліній 5см. Лінії повинні бути світлими і відрізнятися по кольору від підлоги і будь-яких інших ліній.
1.3.2. Обмежувальні лінії
Дві бокові та дві лицьові лінії обмежують ігровий майданчик. Бокові і лицьові лінії входять у розміри ігрового майданчика.
1.3.3. Центральна лінія
Вісь центральної лінії розділяє ігровий майданчик на два рівних майданчика розміром 9 х 9 м кожний. Ця лінія проведена під сіткою від однієї бокової лінії до іншої.
1.3.4. Лінія атаки
На кожному майданчику лінія атаки, чий задній край нанесений в 3-х метрах позаду вісі центральної лінії, відмічає передню зону.
Для Світових змагань ФІВБ і офіційних змагань лінія атаки продовжена доповненням переривчастих ліній від бокових ліній у вигляді п'яти коротких ліній довжиною 15 см, шириною 5 см, нанесених через 20 см одна від одноїзагальною довжиною 1,75 м.
1.4. Зони і місця
1.4.1. Передня зона
На кожному майданчику передня зона обмежена віссю центральної лінії і заднім краєм лінії нападу.
Передня зона вважається продовженою за боковими лініями до кінця вільної зони.
1.4.2. Зона подачі
Зона подачі - це ділянка шириною 9 м позаду кожної лицьової лінії.
Вона обмежена з боків двома короткими лініями довжиною 15 см кожна, нанесеними на відстані 20 см позаду лицьової лінії, як продовження бокових ліній. Обидві короткі лінії включені в ширину зони подачі.
По глибині зона подачі продовжується до кінця вільної зони.
1.4.3. Зона заміни
Зона заміни обмежена продовженням обох ліній нападу до столика секретаря.
1.4.4. Місця розминки
Для Світових змагань ФІВБ і офіційних змагань місця розминки розміром приблизно 3x3 м розташовані за межами вільної зони в обох кутах з боку лавок команд.
1.4.5. Штрафна зона
Штрафні зони, розміром приблизно 1x1 м, обладнані двома стільцями і розташовані в контрольній зоні за продовженням задніх ліній. Вони можуть бути обмежені червоною лінією шириною 5 см.
1.5. Температура
Мінімальна температура не повинна бути нижче 10°С (50°Р).
Для Світових змагань ФІВБ і офіційних змагань максимальна температура не повинна бути вище 25° С (77°Р), а мінімальна - не нижче 16° С (61° Р).
1.6. Освітлення
Для Світових змагань ФІВБ і офіційних змагань освітлення ігрового поля повинно бути від 1000 до 1500 люкс, при його вимірюванні на висоті 1 м від поверхні ігрового поля.
2. Сітка та стійки
2.1. Висота сітки
2.1.1. Сітка встановлюється вертикально над центральною лінією, її верхній край встановлюється на висоті 2,43 м для чоловіків та 2,24 м для жінок.
2.1.2. Висота сітки вимірюється в середині ігрового майданчика. Висота сітки (над двома боковими лініями) повинна бути однаковою і не повинна перевищувати офіційну висоту більш ніж на 2 см.
2.2. Структура
Сітка є шириною 1 метр і довжиною від 9,5 до 10 метрів (з боковими стрічками з кожної сторони від 25 до 50 см) та складається з чорних комірок у формі квадрата зі стороною 10 см.
Верхній край сітки формує горизонтальна стрічка шириною 7 см (складена вдвічі біла парусина, що прошита по всій довжині). На кінцях стрічки маються отвори, через які пропущений шнур, що прикріплює стрічку до стійок для натягування її верхнього краю.
Всередині стрічки знаходиться гнучкий трос для прикріплення сітки до стійок і натягування її верхнього краю.
Нижній край сітки формує інша горизонтальна стрічка шириною 5 см (подібна до стрічки верхнього краю сітки), через яку пропущено шнур. Цей шнур прикріплює сітку до стійок та натягує її нижній край.
2.3. Бокові стрічки
Вертикально до сітки прикріплені дві білі стрічки, якірозташовані безпосередньо над кожною боковою лінією, їх ширина 5 см і довжина 1 м, і вони вважаються частиною сітки.
2.4. Антени
Антена - це гнучкий стержень довжиною 1,8 м та діаметром 10 мм, що виготовлений зі скловолокна або подібного йому матеріалу.
Антена прикріплюється з зовнішнього краю кожної бокової стрічки. Антени розташовані на протилежних сторонах сітки.
Кожна антена здіймається над сіткою на 80 см та пофарбована смугами шириною 10 см контрастних кольорів, переважно червоного та білого.
Антени вважаються частиною сітки і обмежують з боків площину переходу.
2.5. Стійки
2.5.1 Стійки, що підтримують сітку, встановлюються на відстані 0,5-1,0 м за боковими лініями. Вони є заввишки 2,55 м та переважно повинні регулюватися.
Для Світових і офіційних змагань ФІВБ стійки, що підтримують сітку, встановлюються на відстані 1,0 м за боковими лініями.
2.5.2. Стійки повинні бути круглими й гладкими та прикріпленими до землі без дротів. Не повинно бути небезпечних пристроїв, або таких, що перешкоджають грі.
2.6. Додаткове обладнання
Усе додаткове обладнання визначається Регламентом.
3. М'ячі.
3.1. Стандарти
М'яч має бути сферичним, з покриттям, зробленим з еластичної шкіри, та внутрішньою камерою, виготовленою з гуми або подібного їй матеріалу.
Його колір може бути однотонним світлим або комбінованим.
Матеріали з синтетичної шкіри та кольорові комбінації м'ячів, які використовуються в офіційних міжнародних змаганнях, повинні відповідати стандартам ФІВБ.
Його окружність - 65-67 см та його вага - 260-280 г.
Його внутрішній тиск повинен бути від 0,30 до 0,325 кг/ см2(від4.26 до4.61 фунта на квадратний дюйм) (від 294.3 до 318.83 мілібар чи гектопаскалів),
3.2. Одноманітність м'ячів
Всі м'ячі, які використовуються в матчі, повинні відповідати однаковим стандартам стосовно окружності, ваги, тиску, типу, кольору тощо.
Світові та офіційні змагання ФІВБ, а також національні чемпіонати і чемпіонати ліг, повинні гратися м'ячами, затвердженими ФІВБ, якщо інше не узгоджено ФІВБ.
3.3. Використання трьох м'ячів
Для Світових і офіційних змагань ФІВБ повинні використовуватись три м'ячі. У цьому випадку шість подавальників м'ячів знаходяться по одному в кожному куті вільної зони та по одному позаду кожного з суддів.
УЧАСНИКИ
4. Команди
4.1. Склад команди
4.1.1 Команда може складатися максимум із 12 гравців, одного тренера, одного помічника тренера, одного масажиста та одного лікаря.
Для Світових і офіційних змагань ФІВБ лікар повинен бути завчасно акредитований ФІВБ.
4.1.2. Один із гравців, але не Ліберо, є капітаном команди і повинен бути відзначений в протоколі.
4.1.3. Тільки записані в протоколі гравці можуть вийти на майданчик і грати в матчі. Після того, як тренер і капітан команди підписали протокол, записані гравці не можуть бути змінені.
4.2. Місце знаходження команди
4.2.1. Гравці, які не беруть участь в грі, повинні сидіти на лавці команди або знаходитися в своєму місці розминки. Тренер та інші члени команди повинні сидіти на лавці, але можуть тимчасово залишити її.
Лавки команд розташовуються поруч зі столиком секретаря, за межами вільної зони.
4.2.2. Тільки членам команди дозволено сидіти на лавці під час матчу і приймати участь в розминці.
4.2.3. Гравці, які не беруть участь у грі, можуть розминатися без м'ячів таким чином :
4.2.3.1. під час гри : в зонах розминки;
4.2.3.2. під час перерв і технічних перерв : у вільній зоні позаду їх ігрового майданчика.
4.2.4. Під час перерв між партіями гравці можуть розминатися у вільній зоні, використовуючи м'ячі.
4.3. Екипіровка
Екипіровка гравця складається з футболки, шортів, шкарпеток (форма) і спортивного взуття.
4.3.1. Колір та дизайн футболок, шортів і шкарпеток у 4.1,20.2 команди повинні бути одноманітними (крім Ліберо), і вони мають бути чистими у всієї команди.
4.3.2. Взуття має бути легким та гнучким, з гумовою або шкіряною підошвою, без каблуків.
Для Світових і офіційних змагань ФІВБ серед дорослих .колір взуття в команді повинен бути одноманітним, а торгові марки можуть відрізнятися за кольором і дизайном. Футболки і шорти повинні відповідати стандартам ФІВБ.
4.3.3. Футболки гравців повинні бути пронумеровані від 1 до 18.
4.3.3.1. Номер має бути розташований на футболці по центру на грудях і на спині. Колір та яскравість номерів повинні бути контрастними по відношенню до кольору та яскравості футболок.
4.3.3.2. Мінімальна висота номера повинна бути 15 см -на грудях і 20 см - на спині. Смужки, що утворюють номер, повинні бути шириною мінімум 2 см.
Для Світових і офіційних змагань ФІВБ ігровий номер має бути повторений попереду на шортах на правій нозі. Висота номера повинна бути від 4 до б см, і смужки, що утворюють номер, повинні бути шириною мінімум 1 см.
4.3.4. Капітан команди повинен мати на своїй футболці смужку 8x2 см, яка підкреслює номер на грудях,
4.3.5. Забороняється грати у формі кольору, відмінного від інших гравців (крім Ліберо), та/чи без офіційних номерів.
4.4. Зміна екипіровки
Перший суддя може дозволити одному або більше гравцям:
4.4.1. грати босоніж;
4.4.2. змінити вологу форму між партіями або після заміни, за умови, що нова форма має однаковий з попередньою колір, модель і номер;
4.4.3. у холодну погоду грати в тренувальних костюмах за умови, що вони одного кольору і моделі для всієї команди (крім Ліберо) і пронумеровані у відповідності з Правилом 4.3.3.
4.5. Заборонені предмети
4.5.1. Заборонено носити предмети, що можуть спричинити травму чи надати штучну перевагу гравцю.
4.5.2. Гравці можуть носити окуляри та лінзи на свій власний ризик.
5. Керівники команди
І капітан команди, і тренер - обидва відповідають за поведінку і дисципліну членів своєї команди. Ліберо не може бути капітаном команди.
5.1. Капітан
5.1.1. ПЕРЕД МАТЧЕМ капітан команди підписує протокол і представляє свою команду на жеребкуванні.
5.1.2. ПІД ЧАС МАТЧУ капітан команди вітровим капітаном, та доки він знаходиться на майданчику. Коли капітан команди не знаходиться на майданчику, тренер або сам капітан призначає іншого гравця на майданчику, але не Ліберо, який приймає на себе обов'язки ігрового капітана. Цей ігровий капітан зберігає свої функції до заміни, повернення капітана команди в гру чи до закінчення партії.
Коли м'яч знаходиться поза грою, тільки ігровому капітану дозволено звертатись до суддів:
5.1.2.1. просити роз'яснення щодо застосування чи інтерпретації Правил, представляти прохання або питання партнерів по команді. Якщо ігровий капітан не згодний з роз'ясненнями першого судді, він може вирішити опротестувати це рішення та повинен негайно сповістити першого суддю, що він зберігає право записати офіційний протест в протоколі після закінчення матчу;
5.1.2.2. запитувати дозволу:
а) - змінити всю або частину екипіровки,
б) - перевірити розставлення команд,
в) - перевірити підлогу, сітку, м'ячі тощо,
5.1.2.3. просити перерви і заміни
5.1.3. НАПРИКІНЦІ МАТЧУ капітан команди:
5.1.3.1. висловлює подяку суддям і підписує протокол, підтверджуючи його результат;
5.1.3.2. якщо попередньо було висловлено незгоду з першим суддею, ця незгода може бути підтверджена та записана до протоколу як офіційний протест на застосування або інтерпретацію суддею Правил.
5.2. Тренер
5.2.1. На протязі матчу тренер керує грою своєї команди, знаходячись за межами ігрового майданчика. Він / вона визначає стартові склади і розставлення, заміни і бере перерви. Виконуючи ці функції, він контактує з другим суддею.
5.2.2. ПЕРЕД МАТЧЕМ тренер записує або перевіряє в протоколі прізвища та номера своїх гравців, а потім підписує його.
5.2.3. ПІД ЧАС МАТЧУ тренер:
5.2.3.1. перед кожною партією дає секретарю або другому судді належним чином заповнену і підписану картку розставлення,
5.2.3.2. сидить на лавці команди ближче до секретаря, але може покинути її,
5.2.3.3. запитує перерви і заміни,
5.2.3.4. може, як і інші члени команди, давати інструкції гравцям на майданчику. Тренер може давати ці інструкції, стоячи або рухаючись в межах вільної зони напроти лавки своєї команди від продовження лінії нападу до місця розминки, не заважаючи та не затримуючи хід матчу.
5.3. Помічник тренера
5.3.1. Помічник тренера сидить на лавці команди, але не має права втручатися в гру.
5.3.2. Якщо тренер повинен залишити свою команду, помічник тренера може прийняти на себе функції тренера на прохання ігрового капітана із дозволу першого судді.